Finansal Okuryazarlık Durumunuzu Geliştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Finansal okuryazarlık, önce kişisel anlamda sonra toplumsal kapsamda gelir-gider farkındalığını ve bütçe yönetimini kapsamaktadır.
Sermaye yönetimi, risk yönetimi, mail piyasaların dengesini anlayabilme, tasarruf ve yatırımlarını bu gelişmelere paralel olarak yönlendirebilmek oldukça önemlidir.
Finansal okuryazarlık bilginizi geliştirmek için , önce basit adımlarla kendiniz çalışmalar yapabilir, daha sonra Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği olarak düzenlemiş olduğumuz eğitimlere katılabilirsiniz.
Finansal Okuryazar Mıyım?
Bunun öğrenebilmeniz için ilk olarak en temel şartı yerine getirip getirmediğinize bakabilirsiniz.Bütçe yapıyor musunuz? Gelir ve giderlerinizi yazarak planlıyor musunuz? Mali durumunuz ne olursa olsun, eğer yazılı olarak hesap yapmıyorsanız, bir yerlerden mutlaka kontrolsuz olarak aöık vereceksinizdir. Bunu engellemenin tek yolu da sabit harcamalarınız da dahil olmak üzere gelir ve giderlerinizi not almanızdır.
İkinci olarak temel finans terimlerine hakim olmanız gerekir. Basit faiz, bileşik faiz, bütçe,  acil durum fonu, enflasyon, deflasyon, dalgalı kur, devalüsyon, kredi riski, likidite riski,tasarruf, yatırım gibi terimler size çok yabancı geliyorsa, gazetelerin ekonomi sayfalarında okuduklarınızı çok akademik ve teknik buluyorsanız hemen ekonomi sözlüğünden faydalanmalısınız.
Emeklilik planı yaparken sadece sigorta primlerini hesaplanıyorsanız, bireysel emeklilik ya da emeklilik dönemi için ek gelir yaratmıyorsanız sizin için “finansal okuryazar” demek oldukça zor.
Finansal okuryazarlık durumunuzu geliştirmek  için kendi mali durumunuzun farkında olmak ve değişimi istemek de çok  önemli. Değişim getireceği sorumluluğu ve riski göze alabilmek, finans konularında daha meraklı ve istekli olmak, paranın yönetimi konusunda bilinçli olmak, finansal okuryazarlığın yaşam boyu öğrenilecek ve kullanıcak bir olgu olduğunu kabul etmek gerekiyor.
Sizler de finansal okuryazarlık hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bize ulaşabilir, facebook ve twitter adreslerimizden de bizi takip ederek eğitim ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.