Kredi Kartı Nasıl Daha Verimli Kullanılır?

Günümüzde kredi kartı artık bir lüks değil, zorunluluktur. Güvenli, kolay alışveriş imkanı sağlamamaktır.Taksitlendirme seçenekleri, nakit para taşımama kolaylığı ,internetten alışveriş yapmanın keyfi derken hepimizin cüzdanında en az 2 kredi kartı var.
Peki bir şekilde olmazsa olmazımız haline gelen kartları nasıl kullanmalıyız?
1. Kredi kartı sayınızı minimuma indirin ve gerçekten ihtiyacınız olduğunuz kadar kart sahibi olun.
2. Yıllık kart ücreti almayan bir ve size en çok yan gelir sağlayacak kartı seçin.
3. Kredi kartından nakit para çekmeyi alışkanlık haline getirmeyin.
4. Kredi kartının lüks harcamalarınız için bir araç olmadığını, sadece geliriniz oranında yapılan harcamalarda kullanılması gerektiğini unutmayın.
5. Kredi kartı dönem borcunun tamamen kapatılması size faydalı bir kullanım sunacaktır.
6. Kredi kartı borcunu başka bir kredi kartı ile ödemekten uzak durun.
7. Kullanılabilir limitinizin ne kadar olduğu ve taksitlerinizi de hesapladıktan sonra kalan parayı inceleyin. Kalan paraya göre ay içerisinde yapmanız gereken bir alışverişiniz var mı not alın.
8. Kredi kartı harcamalarına ait ekstreleri mutlaka inceleyin.Böylece gereksiz harcamalarınızı net olarak görebilirsiniz.
Tüm bunlardan daha önemlisi kredi kartının bir zenginlik göstergesi olmadığının bilincinde olmak. Gelirinizden fazlasına sahip olduğunuzu göstermeye çalışmak, kısa vadede size gösteriş katabilir, ama o paranın sizin cebinizden çıkacağını unutmayın.Olmayan bir para ile harcama yapmaktansa, mevcut olan gelirinizi planlayarak yaşamak sizi ekonomik açıdan daha ferah kılacaktır.