Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası Kutlu Olsun!

Kendine yeten ülke olmada önemli bir kilometre taşı olan ve 1923 senesinde İzmir İktisat Kongresi’nde başlatılan yerli malı üretilmesi ve kullanılması kararı, Türkiye’deki tüm okullarda 12-18 Aralık’ta her sene kutlanan “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” ile başta çocuklar olmak üzere toplumda önemli bir farkındalık yaratıyor.
Ülke ekonomisini sağlam temellere oturtacak yerli malı üretimi-tüketimi ve tasarrufun önemi, başta çocuklar olmak üzere ülke genelinde gerçekleştirilecek bilinçle oluşturulabilir. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Kurucu Başkanı Özlem Denizmen, 12 – 18 Aralık Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” içerisinde okullarda yapılan etkinliklerin bu bilincin oluşturulması açısından oldukça önemli olduğunu belirtmektedir.
Finansal okuryazarlığın en önemli sonuçlarından birinin de tutumluluk bilincinin oluşması olduğunu belirten Denizmen, “Ağaç yaşken eğilir. Neyin istek neyin ihtiyaç olduğunu öğrenen çocuk, harçlıklarını da yönetmesini öğreniyor. Gerek ders araçlarını gerekse harçlığını tutumlu kullanan çocuk büyüyünce de bu alışkanlığını devam ettiriyor. Önemli olan bu davranışın çocukta alışkanlık haline getirilmesi” diyerek önemini vurguladı.
Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği olarak “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası”nı kutluyoruz.