TURUNCU DAMLA TASARRUF ODAKLI FİNANSAL OKURYAZARLIK PROJESİ

Turuncu Damla Nedir?
ING Bank Ailesi olarak 2012 Temmuz’unda yola büyük bir gayretle çıktık…
İstedik ki ING Grubu’nun dünyadaki güçlü tasarruf bankacılığı bilgisinden güç alıp finansal okuryazarlık konusunda ciddi bir adım atalım. Gördük ki davranış değişikliği yaratmak için küçük yaşlardaki çocuklarımıza gitmek en doğrusu. Uzman pedagoglar, eğitimciler, akademisyenler eşliğinde çok çalıştık. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü projeyi himayesine aldı ve eğitim programımızı ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine vermemize olanak sağladı.
Turuncu Damla, gerek eğitim içerikleri gerekse uygulama modeli itibarıyla Türkiye’ye örnek teşkil ettiğine inanıyoruz. Amacımız, çocukların küçük yaşta istek ve ihtiyaçlarının bilincine varıp para biriktirme alışkanlığı kazanmalarına, akıllı alışveriş davranış şekilleri geliştirmelerine destek olmak. Eğitimlerimizde; gelecek algısı, kısıtlı kaynak algısı ve bütçe, akıllı alışveriş, cezbedici ürüne karşı tasarruf, sabırlı olma, istekleri bekletme ve grup kararları alma gibi 8 farklı temayı 8 haftada işliyoruz. Turuncu Damla eğitimlerini öğrenciler kendi sınıf öğretmenleri aracılığıyla öğreniyorlar. Böylelikle, hem öğrencilerin doğal öğrenme ortamları bozulmuyor, hem de öğretmenler odağıyla ilerlediğimizden çocuklarda daha kalıcı eğitim çıktıları görebiliyoruz.
ING Bank ailesi olarak istedik ki Turuncu Damla programımızın internet sitesi, daha çok çocuğumuza ulaşarak onlarda tasarruf ve akıllı alışveriş bilincini yaratalım.  www.turuncudamla.com daha çok 8-10 yaş çocuklarına yönelik hazırlanmış olup; içerikleri ilkokul müfredatında yer alan para, tasarruf ve temel finansal konuları destekleyici şekilde geliştirilmiştir. Her hakkı saklıdır.
 
PROJE ORTAKLARI
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Koç Üniversitesi
Bölgesel Çevre Merkezi (REC Türkiye)
PSİ Gelişim, Eğitim ve Araştırma Merkezi