Şubat Ayı “FODER-Gönüllü Buluşması Etkinliği” Gerçekleştirildi

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği olarak, her ayın ilk haftası düzenlediğimiz “FODER-Gönüllü Buluşması” etkinliğinde,3 Şubat 2016 tarihinde Akmerkez YLZ’de gönüllülerimizle bir araya geldik.
Gönüllülerimizle keyifli bir sohbetin ardından, “Dünya’dan Finansal Erişim İstatistikleri” konusunda sunum yapıldı. Finansal erişim nedir, finansal erişim kaynakları nelerdir, konuyla ilgil bölgemizdeki durum nedir, finansal erişimin prensipleri nelerdir, başlıkları incelendi.

 

Finansal Erişim Nedir?
Finansal erişimi ihtiyacı karşılayan, uygun fiyatlı, kaliteli, finansal hizmetlere kolay erişim ve kolay kullanım olarak tanımlamak mümkün.
Dünya Bankasının Global Findex araştırması, finansal erişimin dünya genelinde arttığını gösteriyor. Ancak bu artışta kadın/erkek ve yüksek/düşük gelir arası finansal erişim eşitsizliği devam ediyor.Kurumsal üyelerimizden TEB’in finansal okuryazarlık endeksine göre tüketicilerin % 80 i satın almadan önce araştırıyor, % 70 I faturalarını zamanında ödüyor, % 48 kişisel finansal durumunu yakından takip ediyor, % 36 sı uzun vadeli hedef belirliyor, % 55 i ev bütçesini planlıyor, % 30 u geçen yıl yatırım veya birikim yaptı.

Buluşma,etkinliğe katılan gönüllülerin, finansal okuryazarlık ve finansal erişim konusunda gelişmiş bir ülke olabilmek  için daha neler yapılabilir önerileri ve fikir alışverişi ile sonlandı.
Katılım gösteren ve somut olarak FODER’le birlikte olamasa da katılmayı arzu eden tüm gönüllülerimize teşekkürler ederiz. Bir sonraki “FODER – Gönüllü Buluşması” etkinliğinde daha geniş bir katılımla bir arada olma dilekleriyle…
Sunumla ilgili pdf dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.