Minimalizmi Finansal Hayatınıza Yansıtın

Minimalizm sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır.Hegel’in de söylediği gibi “Sade ama basit olmayan, yalın ama yavan olmayan bir güzellik anlayışıdır”
Minimalizmi günlük hayatımıza indirmek, olabildiğince minimum yaşam standartını kabul etmek demektir.
Karmaşıklıktan uzaklaşmak isteyen herkes minimalist felsefeyi benimseyebilir.
Finansal hayatınızı da minimalize etmeniz mümkün. Giderlerinizi kontrol edemiyor, sürekli borçlanmaya gidiyor, faturalardan, kredi kredi kartlarından yoruluyorsanız minimalizmi finansal düzeninize uygulayabilirsiniz. Böylece yaşadığınız tükenmişlik hissi yavaş yavaş geçer, enerjiniz yenilenir, kontrolun sizde olduğunu hisseder ve gevşersiniz.
Bunun için öncelikle tüm borçlarınızın olduğu bir liste hazırlayın. Kalan borçları nasıl ödeyeceğinize dair bir plan yapın.Ödeme tarihlerine sadık kalın, bir süre kendinizi durdurun ve yeni borçlar oluşturmayın.Kredi kartı borçlarınızı kapatın, kart sayınızı en aza indirin.
Bütçe planı yapın.Gelir giderinizi görün, detaylandırın. Paranızın nereye gittiğini görün. Gelen ve giden parayı düşünün, gelirinizi arttırmanın yollarını arayın ve giderlerinizi azaltmaya çalışın.
Harcama tuzaklarına aldanmayın. İhtiyacınız olmayan ürünleri reklam, indirim ve kampanyalara kanarak satın almayın.
Satın almadan önce, ürün ya da hizmete gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün.Eğer mümkünse ikinci el satın alın,çevrenizden daha uygun satın alabilirmisiniz bir araştırın. Satın alırken ani karar vermeyin, 10 saniye düşünün, alternatiflerini inceleyin,pazarlık yapın.
Kullanmadığınız ürünleri satın. Hem evinizde nesnel minimalizmi yakalamış olursunuz, hem de finansal anlamda rahatlamış olursunuz.
Düzenli bir hayat yaşamaya çalışın. Düzenli bir hayat finansal zorluklardan kurtulmanızı sağlar, gereksiz harcamalarınızı önleri tasarruf ve birikim yapmanızı olanak verir.
Sadelik, hayatın ta kendisidir. Finansal minimalizm de, size ekonomik kaostan kurtaracak yaşam şeklidir.