Dünya Gönüllüler Gününüz Kutlu Olsun!

DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ NEDİR?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1985 yılında, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı artırmak amacıyla ‘5 Aralık’ tarihinin her yıl Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede 5 Aralık, Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmaktadır. Gönüllü hizmetleri daha da yaygınlaştırmak ve tanıtmak için; BM Genel Kurulunun 2001 yılını, Dünya Gönüllüler Yılı olarak ilan etmesiyle birlikte, bu konuda yapılan çalışmalar ve hazırlıklar da daha fazla önem ve hız kazanmıştır.

Bu amaçla, DGG’de; gönüllülüğün tanıtılması, yaygınlaştırılması, desteklenmesi, teşvik edilmesi ve böylece; bireyleri, yaşadıkları topluma karşı daha sorumlu olmaya, bir arada hareket etmeye ve gönüllü olmaya yönlendirmek için; bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığı, gönüllü çalışmaların teşvik ve takdir edildiği çeşitli etkinlikler ve kutlamalar yapılmaktadır.

 

FODER’DE GÖNÜLLÜ OLMAK

Gönüllülük esasıyla faaliyetlerini sürdüren derneğimiz bugüne kadar Türkiye’de ‘Finansal Okuryazarlık’ ve ‘Finansal Erişim’ konularının gelişmesine yaptığı proje ve çalışmalarla büyük katkılarda bulunmuştur. Derneğimiz hiçbir menfaat ve karşılık gözetmeksizin, sadece fiziksel değil, aynı zamanda bilgi, beceri ve kabiliyetlerinin tümünü seferber eden gönüllülerimizden her alanda büyük destek sağlamıştır. 

Kuruluşumuzdan bu yana gönüllülere dernek proje ve faaliyetleri kapsamında bilgi vermek,  sahip oldukları becerileri geliştirme imkânı sağlayıp, kişisel gelişimlerine katkıda bulunup paylaşım ortamları oluşturmak ve gönüllülerin aidiyet duygularını güçlendirerek, desteklerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla birçok gönüllü etkinlikleri yapılmıştır.

Her şeyin bir karşılıkla ölçüldüğü dünyamızda, karşılık beklemeden faydalı olunabileceğini gösteren gönüllülerimize teşekkür etmek için Dünya Gönüllüler Günü çok önemli bir fırsattır. Her sene bu özel günü gönüllülerimizle birlikte onların motive olmalarını ve başarımızdaki katkılarının farkında olduğumuzu bilmelerini sağlayarak kutlamaya özen gösteririz.