Finansal Okuryazarlık Zirvesi Gerçekleşti!

Finansal okuryazarlık konusunda toplumsal fayda yaratmak amacıyla Milliyet Gazetesi ve Borsa İstanbul, 4 Haziran 2021 Cuma günü düzenlediği Finansal Okuryazarlık Zirvesi’ne FODER YK Başkanı Attila Köksal, CFA, YK Üyesi Murat Sağman ve Danışma Kurulu Başkanı Özlem Denizmen de konuk oldu ve finansal okuryazarlık ile ilgili fikirlerini paylaştı. Milliyet Gazetesi Youtube kanalından canlı olarak yayınlanan zirveye katılım büyüktü.

Zirveye Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç moderatörlüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun ve Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı açılış konuşmalarını yaptılar.

Zirvenin ilk panelinde Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı Serkan Arman moderatörlüğünde, FODER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sağman ve FODER Danışma Kurulu Başkanı Özlem Denizmen ile Finansal Yatırım’dan Analist Ahmet Mergen, Piramit Menkul YK Üyesi Berra Doğaner “Bütçemi nasıl yönetirim?” konusunda konuştular.

Zirvenin ikinci yarısında ise Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı Ebru Sungur moderatörlüğünde, FODER Yönetim Kurulu Başkanı Attila Köksal, CFA ile Qua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan, İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, TSBP Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan ve Milliyet Gazetesi Yazarı Zeynep Aktaş “Küçük yatırımcı neden borsada yer almalı?” konusu masaya yatırdılar

“Küçük yatırımcı neden borsada yer almalı” konulu söyleşide, FODER Yönetim Kurulu Başkanı Attila Köksal, CFA, “Şirketlerimiz büyümeye devam ettikçe, gelişmeye devam ettikçe, eğer Türkiye’den umudu kesmediysek, tekrar hisse senetlerimiz iyi getiriler sağlamaya devam edecekler.” dedi.

Köksal, yatırımlarda yapılan bazı hataların bir kısmının finansal okuryazarlık eksikliğinden bir kısmının da psikolojik bazı faktörlerden kaynaklandığını belirterek, “Bunlar bilişsel ve duygusal faktörler, bilişsel olanlar böyle daha çok bize gelen bilgileri yanlış yorumlamaktan, acele etmekten veya kandırılmaktan, etkilendirilmekten doğuyor.

  Duygusal olanlar ise malum yani korkuyoruz, paniğe kapılıyoruz.” dediği konuşmasında yatırımcıların hisse senetlerine yatırım yapmaları gerektiğini kaydederek, “Çünkü uzun vadede, en iyi getirileri, hisse senetleri sağlar. Bu paralarının tamamıyla yapmaları anlamına gelmiyor tabii. Bir varlık dağılımı yapmaları gerekiyor, kendi tercihlerine ihtiyaçlarına göre. Ama bunun için de hisse senetleri mutlaka yer almalı ve sadece Türk hisse senetleri de yer almamalı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de, son 35 senede en yüksek getiriyi sağlayan yatırım araçlarının reel olarak hisse senetleri olduğunu belirten Köksal, “Şirketlerimiz büyümeye devam ettikçe, gelişmeye devam ettikçe, eğer Türkiye’den umudu kesmediysek, tekrar hisse senetlerimiz iyi getiriler sağlamaya devam edecekler.” diye konuştu.

TSPB Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan ise yatırımcı sayısının 2019 Aralık’ta 1 milyon 200 bin olduğunu ancak bu sayının hızla arttığını belirtti. Aynı zamanda kadınlara yönelik bir proje geliştirdiklerini belirterek, söz konusu projeyle kadınların finansal okuryazarlık konusunda donanımlarını artırmayı hedeflediklerini kaydetti ve genç yaşta düzenli tasarruf alışkanlığı geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yayının tamamına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.