Yenilikçi Çevrim içi Finansal Okuryazarlık Eğitim Platformu Finkurs Yayında!

Yenilikçi Çevrim içi Finansal Okuryazarlık Eğitim Platformu Finkurs Yayında! Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Teknoloji ile Finansal Okuryazarlığa Erişimi Yeniden Tanımlıyor

Finkurs Çevrim içi Finansal Okuryazarlık Eğitim Platformu www.finkurs.org adresinde 21 Temmuz itibariyle kullanıcıların erişimine açıldı.
Finkurs’a parasını yönetmek, finansal konularda bilgi birikimini geliştirmek isteyen herkes ücretsiz olarak katılabilecek. Her an, her yerde erişilebilir kurs içerikleri ile platform herkese esnek bir öğrenme alanı sunuyor. Kullanıcıların kendi profillerini oluşturarak gelişimlerini takip edebilecekleri Finkurs, Türkiye’deki herkes için finansal okuryazarlık amacını taşıyor.


Finkurs, 2012 yılından bu yana Türkiye’de finansal okuryazarlık ekosistemi oluşturma amacıyla çalışmalarını sürdüren Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) tarafından hazırlandı. Sosyal fayda ve değer odaklı bir girişim olan Finkurs ile FODER; finans, yatırım stratejileri ve para yönetimi gibi karmaşık gelen finans konularında, finansal eğitim geçmişi veya uzmanlığı ne olursa olsun herkese anlaşılır, sade ve erişilebilir eğitimler sunuyor. Finans alanında uzman kadrosu tarafından hazırlanan içerikleriyle Finkurs, ücretsiz olarak dileyen herkesin kullanımına açık. 

Finkurs finansal eğitime yönelik geleneksel yaklaşımların yanı sıra kullanıcı dostu, yenilikçi ve kapsamlı bir çevrim içi eğitim platformudur. Finkurs sayesinde bireyler öğrendiklerini test edebilecek ve kurs içeriklerini tekrar izleyerek bilgilerini pekiştirebilecek. 

Yenilenen içeriklere ev sahipliği yapacak Finkurs’un Temel Finansal Okuryazarlık modülünde bütçe, tasarruf, yatırım gibi finansal konularda kullanıcıların bilgilerini geliştiren içeriklerin yanında kredi, kartlı ödeme sistemleri, sigorta ve BES gibi finansal ürünler hakkında herkes için eğitici içeriklere yer veriliyor. 

Platformda özel olarak hazırlanmış eğitim içerikleri de yer alıyor. Garanti BBVA’nın Hesabını Bilen Kadınlar programı kapsamında FODER tarafından özel olarak hazırlanan eğitim modülü, hayatın içinden örnekler ile kadınların kendi ekonomilerini yönetebilmelerine destek olmayı hedefliyor. 

FODER Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Öztürk; “Herkes için finansal okuryazarlık hedefi ile büyük emekler sonucunda geliştirdiğimiz Finkurs’u tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Finkurs, FODER’in Türkiye’de finansal okuryazarlık için ekosistem oluşturma amacından hareketle bireylerin finansal bilgi ve becerilerini artırmalarına, para yönetimi gibi önemli finansal kazanımlar elde etmelerine olanak sağlayan, fayda odaklı bir girişim. Finansal okuryazarlık konusunda katkı sağlamak isteyen kurumların yer alabileceği, bireylerin ise istedikleri zaman ücretsiz olarak ulaşabilecekleri gelişen, büyüyen bir platform olmasını amaçlıyoruz.” diyerek Finkurs’un önemini vurguladı. 

Finansal Okuryazarlık konusunda kendini geliştirmek, farkındalık kazanmak ve parasını yönetmek isteyen herkes Finkurs Finansal Okuryazarlık Çevrim içi Eğitim Platformu’nu, www.finkurs.org adresinden ziyaret edebilir ve kayıt olabilir.

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Hakkında* 

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER), 2012 senesi sonunda finansal bilincin artırılması için ekosistemin oluşturulmasına destek olma misyonu ile kurulmuştur. FODER’in kurulduğu günden bu yana en önemli hedefi, devlet, özel sektör ve diğer sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak ülke çapında bireylerin finansal okuryazarlık, finansal erişim farkındalıklarını geliştirmek için; bilinçlendirme, eğitim, araştırma, uygulamalara destek çalışmaları yapmaktır. FODER aralarında banka ve finansal kuruluş, holding ve reel sektör temsilcisi kuruluşları ile 8 üniversitenin yer aldığı; 46 kurumsal, 91 bireysel üye ve 500’ü aşkın gönüllüsü ile “Finansal Okuryazar Bir Türkiye” vizyonuyla çalışmalar gerçekleştirmektedir.