Global Money Week
(Küresel Para Haftası)

2012 yılında Child & Youth Finance International tarafından başlatılmış olan, 2019 yılından itibaren ise OECD tarafından çeşitli kuruluşlarla iş birliği içinde uluslararası çapta yürütülmekte olan Küresel Para Haftası kapsamında tüm dünyada eş zamanlı gerçekleşen etkinliklerde bu güne kadar 176 ülkeden 53 milyon çocuk ve gence ulaşılarak finansal okuryazarlık hakkında eğitimler verildi.

Dünyada 10 yıldır kutlanmakta olan etkinlikte FODER olarak kuruluşumuzun 10. Yılını kutlayacağımız 2022 senesinde de yer almaya ve Küresel Para Haftası’nı kutlamaya hazırlanıyoruz. Bu yıl 21-27 Mart 2022 tarihleri arasında kutlanacak olan hafta kapsamında FODER çatısı altında sivil toplum inisiyatifi ile kamu ve özel sektör kuruluşlarının birlikte yürütecekleri, çocuk ve gençlerde tasarruf bilincini artırmaya yönelik etkinliklerin düzenlenmesine öncülük edeceğiz.

Bu yıl 21-27 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan Küresel Para Haftası 2022’nin teması ise ‘‘Paranı Akıllı Kullan, Geleceğini İnşa Et’’ olarak belirlendi. (“Be Smart About Money, Build Your Future” )

Küresel Para Haftası kapsamında çocuklarda ve gençlerde erken yaşlardan itibaren para, bütçe, istek ve ihtiyaç, tasarruf, birikim, yatırım gibi temel kavramlar giriş niteliğinde bir bilgi ve farkındalık oluşturmayı hedeflemekteyiz. Hayatın ilerleyen yıllarında karşılaşılabilecek finansal sıkıntılar konusunda bilinç oluşturulurken bir yandan da para yönetimi yeteneğinin geliştirilmesini amaçlıyoruz. Mart ayı boyunca çeşitli üniversite ve kurumlarla iş birliği yaparak dijital platformlarda ve yüzyüze ‘Bütçesini Bilen Çocuklar’ ve ‘Bütçesini Bilen Gençler’ eğitimleri veriyoruz.

Bu yıl ayrıca müze gezileri düzenliyoruz. Online platformlarda ise kelime avı, çengel bulmaca ve bilgi yarışmaları ile yüzlerce çocuk ve gence ulaşmayı, sağlıklı finansal kararlar almalarında yardımcı olmak adına eğlenceli ve bilgilendirici etkinlikler düzenlemeyi hedefliyoruz.

Küresel Para Haftası Sunumu

Destekleyenler

Etkinlikten Kareler