Global Money Week
(Küresel Para Haftası)

2012 yılında Child & Youth Finance International tarafından başlatılmış olan, 2019 yılından itibaren ise OECD tarafından çeşitli kuruluşlarla iş birliği içinde uluslararası çapta yürütülmekte olan Küresel Para Haftası kapsamında tüm dünyada eş zamanlı gerçekleşen etkinliklerde bu güne kadar 176 ülkeden 53 milyon çocuk ve gence ulaşılarak finansal okuryazarlık hakkında eğitimler verildi.

Dünyada 12 yıldır kutlanmakta olan etkinlikte FODER olarak bu yıl da yer almaya ve Küresel Para Haftası’nı kutlamaya hazırlanıyoruz. Bu yıl 18-24 Mart 2024 tarihleri arasında kutlanacak olan hafta kapsamında FODER çatısı altında sivil toplum inisiyatifi ile kamu ve özel sektör kuruluşlarının birlikte yürütecekleri, çocuk ve gençlerde tasarruf bilincini artırmaya yönelik etkinliklerin düzenlenmesine öncülük edeceğiz.

Küresel Para Haftası 2024’ün teması ise ‘‘Protect your money, secure your future’’ olarak belirlendi.

Küresel Para Haftası kapsamında çocuklarda ve gençlerde erken yaşlardan itibaren para, bütçe, istek ve ihtiyaç, tasarruf, birikim, yatırım gibi temel kavramlar giriş niteliğinde bir bilgi ve farkındalık oluşturmayı hedeflemekteyiz. Hayatın ilerleyen yıllarında karşılaşılabilecek finansal sıkıntılar konusunda bilinç oluşturulurken bir yandan da para yönetimi yeteneğinin geliştirilmesini amaçlıyoruz. Mart ayı boyunca çeşitli üniversite ve kurumlarla iş birliği yaparak dijital platformlarda ve yüzyüze "Bütçesini Bilen Çocuklar" ve "Bütçesini Bilen Gençler" eğitimleri veriyoruz.

Ayrıca müze gezileri düzenliyoruz. Online platformlarda ise kelime avı, çengel bulmaca ve bilgi yarışmaları ile yüzlerce çocuk ve gence ulaşmayı, sağlıklı finansal kararlar almalarında yardımcı olmak adına eğlenceli ve bilgilendirici etkinlikler düzenlemeyi hedefliyoruz.

Küresel Para Haftası Sunumu

Destekleyenler

Etkinlikten Kareler