Küresel Para Haftası Borsa İstanbul Gong Töreni ile başladı

Dünya çapında kutlanan Küresel Para Haftası’nın Türkiye ayağı, FODER öncülüğünde hayata geçiriliyor. Borsa İstanbul’da açılış gongu ile başlayan Küresel Para Haftası boyunca “öğren, biriktir, kazan” temalı etkinlikler düzenlenecek.

Küresel Para Haftası, geçtiğimiz yıl 41 ülkede borsa açılış gonguyla başlatıldı. Bu yıl Borsa İstanbul da gençlere, onların hayallerine ve finansal geleceklerine yönelik sembolik desteğini ifade etti. 27 Mart Pazartesi sabahı Borsa İstanbul’un açılış gongu; Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet KARADAĞ, SPK Başkan Yardımcısı Emre Önyurt ile FODER Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Denizmen ve finansal okuryazarlık eğitimi alan Darüşşafakalı gençler tarafından Küresel Para Haftası için çalındı.

Yılın teması “Öğren, biriktir, kazan”
OECD’nin de destek verdiği Küresel Para Haftası’nın bu yılki teması, “öğren, biriktir, kazan” olarak belirlendi. Bu tema kapsamında çocuklara ve gençlere erken yaşlardan itibaren maliyet konusunda dikkatli olmalarını sağlayacak zekâya dayalı alışkanlıklar edindirmek hedefleniyor. Hayatın ilerleyen yıllarında karşılaşılabilecek finansal sıkıntılar konusunda bilinç oluşturulurken bir yandan da para yönetimi yeteneğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Hafta boyunca “öğren, biriktir, kazan” temalı etkinlikler yapılacak
Küresel Para Haftası’nda FODER çatısı altında, sivil toplum inisiyatifi ile kamu ve özel sektör kuruluşlarının birlikte yürütecekleri etkinlikler yapılacak. Bir yandan tasarruf bilincini oluşturacak projeler yürütülürken eş zamanlı olarak kurumsal ve bireysel üyelerinin dâhil olacağı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Küresel Para Haftası boyunca ülke genelinde FODER tarafından finansal okuryazarlık eğitimleri verilecek.

 

ETKİNLİKTEN KARELER