Küresel Para Haftası Borsa İstanbul Gong Töreni 2018

Dünya çapında kutlanan Küresel Para Haftası’nın Türkiye ayağı, FODER öncülüğünde hayata geçirilecek. Borsa İstanbul’da açılış gongu ile başlayacak hafta boyunca “öğren, biriktir, kazan” temalı etkinlikler düzenlenecek.

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER), Küresel Para Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Çocuklar ve gençler için para farkındalığını artırma amaçlı uluslararası Child & Youth Finance International (CYFI) organizasyonu, her yıl Mart ayında dünyanın pek çok noktasında Küresel Para Haftası etkinlikleri düzenliyor. Bu yıl 27 Mart – 2 Nisan haftasında gerçekleştirilecek organizasyonun Türkiye ayağına FODER öncülük ediyor.

Hafta boyunca “para konuşacak”

Küresel Para Haftası’nda FODER çatısı altında, sivil toplum inisiyatifi ile kamu ve özel sektör kuruluşlarının birlikte yürütecekleri etkinlikler gerçekleştirilecek. Bir yandan tasarruf bilincini oluşturacak projeler yürütülürken eş zamanlı olarak kurumsal ve bireysel üyelerinin dahil olacağı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Hafta boyunca ülke genelinde FODER tarafından finansal okuryazarlık eğitimleri verilecek . Eğitimlerin toplamda 20 bin çocuk ve gence ulaştırılması hedefleniyor.

Gonglar para için çalıyor!

Küresel Para Haftası, geçtiğimiz yıl 41 ülkede borsa açılış gonguyla başlatıldı. Bu yıl Borsa İstanbul da gençlere, onların hayallerine ve finansal geleceklerine yönelik sembolik desteğini ifade edecek. 27 Mart Pazartesi sabahı Borsa İstanbul’un açılış gongu; SPK ve Borsa İstanbul yöneticileri  ile FODER Genel Başkanı Özlem Denizmen ve finansal okuryazarlık eğitimi alan gençler tarafından Küresel Para Haftası için çalınacak.

Yılın teması “Öğren, biriktir, kazan”

OECD’nin de destek verdiği Küresel Para Haftası’nın bu yılki teması, “öğren, biriktir, kazan” olarak belirlendi. Bu tema kapsamında çocuklara ve gençlere erken yaşlardan itibaren maliyet konusunda dikkatli olmalarını sağlayacak zekaya dayalı alışkanlıklar edindirmek hedefleniyor. Hayatın ilerleyen yıllarında karşılaşılabilecek finansal sıkıntılar konusunda bilinç oluşturulurken bir  yandan da para yönetimi yeteneğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

 


ETKİNLİKTEN KARELER