Foder Mybnk Projesi İle Gençlere Finansal Okuryazarlık Eğitimleri Verecek

Foder olarak finansal okuryazarlık alanında gençlerle olan çalışmalarımızın bir adım daha ileri götürülebilmesi amacıyla, JP Morgan’ın hibe fonuyla desteklediği yeni bir projeye başlamanın büyük bir sevincini yaşıyoruz.
Proje için, 2007 yılında 11-25 yaş arası gençleri kendi paralarını yönetmeleri ve genç girişimciliği desteklemek üzere kurulan ödüllü bir sivil toplum kuruluşu olan Mybnk’i ziyaret eden Foder’in Proje Ekibi, 10-16 Mayıs arasında temel nitelikteki 3 farklı modül olan Money Works, Money Twist, Unidosh eğitimlerini teorik ve pratik olarak aldı. Bu eğitimlerde Türkiye’de kapsanması hedeflenen kitle 14-25 yaş grubu gençler olarak belirlendi. Proje Ekibi, modüllerin Türkiye’ye uyarlanması için el birliği ile kolları sıvadılar. Bu ilk temel modüllerin sahadaki eğitimlerinin verilmesi, tüm ölçme ve değerlendirme ile raporlanmaları dahil olarak Mayıs 2016’da bitirilmesi hedeflenmekte.
Farklı sosyo-ekonomik gruplara yaygın öğrenme metodolojisi ile verilecek olan eğitimlerde, finansal okuryazarlık bilincini ve farkındalığını artırabilmek için toplamda 6800 gence ulaşılması amaçlanmakta.
Eğitimin en önemli özelliklerinden biri de gençlerle interaktif, eğlenceli ve onların dilinden anlayan keyifle öğrenilebilecekleri eğitimler sunularak gençlerin bu konuları öğrenmelerine ilişkin etkinin artırılmak istenmesi.
Proje, lise ya da üniversitede eğitim gören/görmek isteyen, çalışma hayatında yer alan ya da belli sebeplerle yer alamayan, 16-25 yaş arasındaki gençleri finansal okuryazar yapmayı, onların ailelerinden ayrı yaşamaları gerekebilecek olan süreçlerde ekonomik bağımsızlıklarını destekleyecek şekilde donanıp davranabilmelerini sağlamaya katkıda bulunmaya yönelik.