DERNEĞİMİZ 2015 OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği'nin (FODER) 2015 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı 13 Nisan 2015 Pazartesi günü Bankalararası Kart Merkezi'nde çok geniş bir katılımla gerçekleşti.

Foder Kurucu Başkanı Sn Özlem Denizmen yaptığı açılış konuşmasında FODER üyelerine, Danışma Kurulu üyelerine, konuklara seslendi. Günümüzde finansal alışkanlıkların değişmesi, finansal ürünlerdeki çeşitlilik, iletişimin gelişmesi ile beklentilerin artışı ve global ekonomik krizin etkisiyle finansal okuryazarlık kavramının her geçen gün daha da önem kazanmakta olduğunu vurguladı.

Denizmen sözlerine;

“Tüketicilerin Finansal Kuruluşlara ve Hizmetlere olan ilgisi ile Bu Hizmetlerin Kullanımına ilişkin veriler kullanılarak hesaplanan Finansal Erişim Endeksi (ortalama finansal erişim skoru) 2014 verilerine göre 39,17 olarak hesaplanmıştır. Endeksin bu kadar düşük çıkması bize sıradan tüketicilerin banka hesabı, kredi kartı gibi temel ürünler dışında kalan finansal temel ürünlerden yararlanmadığını göstermektedir.” diye devam etti.

Başkanın açılış konuşmasının ardından Foder Genel Sekreteri Dr. Yasemin Demirdağ Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’ni tanıtan, derneğin amaçlarını, hedeflerini, “Finansal Eylem Planı”nda Foder’e verilen görevleri tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda Foder’in 2014 yılı gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler, etkinlikler ile 2015 Yılı İş Planı Genel Kurul katılımcılarla paylaşıldı.

Divan Heyeti  Başkanlığı'na Sn Hasan Güzelöz, Divan Başkan Yardımcılıklarına Sn Dilek Bil ve Sn Sezai Bekgöz seçildiler. Yeni Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Disiplin Kurulu üye seçimleri yapıldı. Ayrıca Foder’in “Kamu Yararına Çalışan Dernek Statüsü” olmasına ilişkin gerekli düzeltmelerin yapıldığı yeni tüzük oy birliğiyle kabul edildi.

TÜSİAD Başkanı ve aynı zamanda Foder Danışma Kurulu Başkanımız Sn Cansen Başaran Symes konuşma yaparak Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin dünyada çok özel bir konunun derneği olduğunu belirtti. “Kapsayıcı Büyüme”  konusunun önemine değinerek Dünya Ekonomik Forumu’nun programında da bu başlığın önemle vurgulandığını açıkladı. Symes Türkiye’de ehemmiyet arz eden “tasarruf açığı” ve finansal okuryazarlık konusuna değinmek gerektiği ve çalışmaların daha da artırılması konusunda Genel Kurul katılımcılarına seslenerek TÜSİAD olarak her türlü desteği vereceklerini açıkladı.

Sn. Cansen Başaran Symes’in konuşmasının ardından Finansal Okuryazarlık projeleri olan ve hayata geçiren kurumsal üyelerimizden Akbank TA.Ş., Doğuş Holding A.Ş., ING Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., Visa Europe Services Inc. Türkiye Temsilciliği Genel Kurul katılımcılarına çalışmaları hakkında sunumlar gerçekleştirdiler.

2012 de kurulan Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği yine Özlem Denizmen Başkanlığı'nda yoluna devam ediyor.

YÖNETİM KURULU

ÖZLEM DENİZMEN (Başkan)
 ATTİLA KÖKSAL, CFA (Başkan Yardımcısı)
DİLEK BİL (Başkan Yardımcısı)
Prof. Dr. ALİ COŞKUN
BURCU GERİŞ
BÜLENT TABAN
PELİN KABALAK (Sayman)
MERVE TEZEL
MURAT KOLBAŞI
GONCA GÜRSOY ARTUNKAL - Yedek
Av. HAKAN TOKBAŞ - Yedek
HAKAN ERASLAN - Yedek
Dr. SERHAD SATOĞLU - Yedek
CEM UŞAKLI - Yedek
SERKAN GÜR - Yedek
Dr. ÖZGÜR BOLAT - Yedek
Dr. BÜLENT GÜNCELER- Yedek
ZEKERİYA ÖZTÜRK - Yedek
  DENETLEME KURULU
Dr. İZZET BERK ÇAĞDAŞ (Asil)
YEŞİM LEMAN SÜMERKAN TORAMAN (Asil)
ÖMER İSMAİL TANRIÖVER (Asil)
KAMİL MERT GÜLÇÜR (Yedek)
GÜRKAN ATEŞ (Yedek)
  DİSİPLİN KURULUMUZ
ALİ YALÇIN (Asil)
Av. HASAN GÜZELÖZ (Asil)
RAMAZAN KÜÇÜK (Yedek)
GÜRCAN AVCI (Yedek)
 

ETKİNLİKTEN KARELER