Çocuklar İçin Finansal Okuryazarlık

FODER Kitap Kulübü ve Genç Kitap Kulübü Şubat 2022: Vitaminli Ekonomiks
3 Şubat 2022
FODER Kitap Kulübü ve Genç Kitap Kulübü Nisan 2022: Paranın 365 Günü
30 Mart 2022

Çocuklar için Finansal Okuryazarlık 

Finansal okuryazarlık 21. yüzyılın temel becerilerinden biridir. Bu beceri her yaştan ve her sosyoekonomik düzeyden etkilenir. Her gün binlerce insan nerede banka hesabı açacağına, veya parasını nereye yatıracağına ve emeklilik için nasıl biriktireceğine karar vermektedir. Finansal okuryazarlık eksikliği, bireylerin doğru finansal kararlar almalarını engelleyebilir ve bu nedenle bireyin refahı birçok yönden olumsuz etkilenir.

Ebeveynler okuma yazma bilmeyen çocuklar yetiştirmeyi hayal edemezken neden finansal okuryazarlığı daha az önemli görüyor?

David Whitebread ve Cambridge Üniversitesi’nden Sue Bingham’ın etkili çalışmaları da dahil olmak üzere yapılan araştırmalar, finansal alışkanlıklarımızın çoğunun 7 yaşına kadar belirlendiğini gösteriyor. İyi alışkanlıklar erken oluşmazsa, çocukları doğru yöne yönlendirmek zorlaşır. [1]  Bu sayede çocuklara küçük yaşlardan itibaren finansal okuryazarlığı kazandırarak onların mali açıdan sorumlu yetişkinler olmalarına yardımcı olabiliriz. 

Çocuğunuzun Finansal Okuryazarlık Becerilerini Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Okul Öncesi: Bozuk paraları tutmalarını ve farklı boyut, renk ve ağırlıkları gözlemlemelerini sağlayabilirsiniz. Bir çiftçi pazarı veya oyuncak dükkanı oyunu kurarak çocukların ürün satın alma ve farklı işler yapma konusunda alıştırma yapmalarını sağlayabilirsiniz. Monopol gibi oyunlar da oynatabilirsiniz. Ayrıca yaş gruplarına uygun olarak belirlenmiş kitapları da okuyabilirsiniz. 

Okul Çağı: Birlikte alışverişe çıkabilir ve alışveriş sırasında etiketleri okumalarını, ödeme sürecini anlamalarını sağlayabilirsiniz. Mağazaya ya da markete gittiğinizde  indirimlerden de bahsedebilirsiniz. [2]  Ev işlerinde size yardımcı olmalarını isteyebilir ve sonrasında yardım ettikleri için harçlık verebilirsiniz. Kumbara edinmelerini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz harçlıklarından daha pahalı bir ürün seçerse, ona bu ürün için para biriktirme seçeneği verebilirsiniz. Yeni bir bisiklet almak, arkadaşlarıyla bir gezi için para biriktirmek gibi finansal hedefler belirlemesine yardımcı olabilirsiniz. 

Tuğçe Gönültaş (FODER Gönüllüsü)

Kaynakça

  1. https://mascdn.azureedge.net/cms/the-money-advice-service-habit-formation-and-learning-in-young-children-may2013.pdf
  2. https://www.opploans.com/oppu/articles/kids-and-money/