3 KUMBARA 500 BİN ÖĞRENCİYİ EĞİTECEK

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı, Para Durumu, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin (FODER) katkılarıyla yürütülen “3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı”, 2014-2015 öğretim yılında da Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilere eğitim vermeyi sürdürüyor.

Aile bütçesinde önemli bir yere sahip olan çocuklara tasarruf kavramını ve önemini anlatmak, onları tasarrufa yönlendirmek amacıyla 2012 yılında başlatılan “3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı” kapsamında bugüne kadar Türkiye genelinde 22 ilde 112.000’in üzerinde öğrenciye ulaşıldı2013-2014 yılında gerçekleştirilen eğitimlere katılan öğrencilerin yüzde 65’i tasarruf etmeyi öğrenirken, yüzde 71’inin de kendi bütçelerini etkin biçimde kullanmaya başladığı görüldü. 2017 yılında tamamlanması planlanan proje ile toplamda 500.000 çocuğa eğitim verilmesi hedefleniyor. Eğitimler süresince öğrencilere tasarruf, hedef belirleme ve hedefe ulaşma konuları sistematik bir şekilde aktarılırken, öğretmenler ve ebeveynlerinin de eğitim sürecinden faydalanması sağlanıyor. 3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı kapsamında yürütülen çalışmalar, eğitici tiyatro gösterileriyle de desteklenerek keyifli bir etkinliğe dönüşüyor.
Uygulanan eğitim programını yakından incelemek ve öğrencilerle bir araya gelmek amacıyla Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, geçtiğimiz günlerde İstanbul Kağıthane İmece İlkokulu’na bir ziyaret gerçekleştirdiler. Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Muammer Yıldız ise yaptığı konuşmada; ‘Sonuçlarını bu kadar net görebildiğimiz ve çocuklarımızdaki pozitif etkisine yakından tanık olduğumuz bu projeyi desteklemekten mutluluk duyuyoruz’ şeklinde konuştu. Sayın Yıldız, bu şekilde çocukların ailelerine de finansal bilinç aşılanmasını olumlu bulduğunu belirtti.