Yatırım Yapmanıza Engel 3 Önyargı

Küresel Para Haftası Boyunca Neler Oldu?
28 Mart 2016
Tasarruf Odaklı Finansal Okuryazarlık Programı Turuncu Damla 3 Yaşında !
8 Nisan 2016

Önyargılarınız, yatırım kararlarınızın önündeki en büyük engel. Araştırmalar, psikolojik eğilimlerin, kişilerin parasal kararlarında önemli bir etken olduğunu gösteriyor. Risk toleransınıza göre 10 yıl içerisinde hayal ettiğiniz eve de sahip olabilirsiniz, 30 yıl boyunca kirada da oturabilirsiniz.
BlackRock 2015 Küresel Yatırımcı Araştırması’na göre yatırımcıların yüzde 49’u yatırım konusunda negatif düşünüyor.Kişisel eğilimlerinizi bilmeniz kendinize koyduğunuz blokları daha net görmenizi ve yatırım kararlarında duygusal davranmak yerine daha rasyonel kararlar almanızı sağlayacak.
İşte kişileri yatırım yapmaktan alıkoyan 3 önyargı:
Olumsuzluk Önyargısı
Gün boyunca sadece duyduğu kötü haberleri hatırlayıp iyileri göz ardı edenlerden misiniz? O zaman beyniniz pozitif bilgiden daha çok negatif bilgiye güçlü tepki vermeye alışmış demektir.
İş paraya geldiğinde, olumsuzluk önyargısı kendisini kayıptan kaçınma olarak gösterir. Yani kişinin kaybettiğinde duyduğu acı, kazandığında duyduğu mutluluktan daha fazladır.
Sonralık Etkisi
Hayatınızda son dönemde yaşadığınız tecrübelerin gelecekte de yaşanacağına mı inanıyorsunuz?
Yatırım alanında sonralık etkisine tutulan kişiler, son dönemde en iyi performans yatırım araçlarını tercih ederler. Fakat geçmiş sonuçlar, gelecekteki performansın belirleyicisi değildir.
Örneğin bir hisse senedi seçerken o senedin son bir haftadaki performansı yerine uzun dönemli performansını inceleyebilirsiniz.
Statüko Önyargısı
Bireyler alternatifler arasında seçim yaparken statükoyu koruma önyargısı içinde. Çünkü değişime direnç gösteriyorlar.
Güvenli alanından çıkmaktan korkanlardansanız yatırımlarınızı çeşitlendirmeyi deneyin. Portföyünüzde hisse senedi, altın, tahvil gibi birden fazla yatırım aracına yer verirseniz riski dağıtmış olursunuz.
(Kaynak: Para Durumu)