Parayön

Parayön projesi, FODER’in JP Morgan Vakfın’dan aldığı hibe ile yaratılmış bir eğitim projesidir. Projenin amacı, ödüllü bir sosyal girişim olan MyBnk’in eğitimlerini Türkiye’ye uyarlayarak bu eğitimleri gençlere ulaştırmaktır.

MyBnk 2005 yılından günümüze kadar 125.000 gence ulaşmayı başarmış, finansal okuryazarlık alanında en önde gelen kuruluşlardan biridir. Eğitimlerini 11-25 yaş arasında ulaştırmayı hedefleyen MyBnk’in uzman eğitimleri JP Morgan Vakfı ve Foder sayesinde Türkiye’deki gençlerimize de ulaştırıldı. MyBnK’in Londra’daki ofisinde bir haftalık eğitim süresini tamamlayan ekip, bu eğitimin ardından, 3 ay eğitimlerin içeriği üzerinde çalışarak bu eğitimlerin Türkiye’ye adaptasyonu sağladılar. Gençlerle interaktif, eğlenceli ve onların dilinden anlayan keyifle öğrenilebilecekleri eğitimler sunularak gençlerin bu konuları öğrenmelerine ilişkin etkinin artırılmasının amaçlandığı eğitimler 14 Ekim 2015 tarihinde başladı.

Parayön Projesi temel olarak Paragram, Parayol ve Paragram olmak üzere 3 farklı modülden oluşup, bütçe yapmak, gelirlerin nereden geldiğini anlamalarını sağlamak, yatırımlarını değerlendirme hakkında fikir edinmek olmak üzere 3 temel finansal okuryazarlık bilgisinin tüm gençlerimiz tarafından ömür boyu uygulanmasını hedeflemiştir.

Paragram: Farklı sosyoekonomik profillere sahip Türkiye’nin farklı illerinde 9.10.11. sınıf öğrencisine ulaşılmıştır

Parametre: Üniversitede bağımsızlığını gerçek anlamda ilk kez kazanacak gençleri hedefleyen bu eğitim modülü ile 3.000’i aşkın gence ulaşılmıştır.

Parayol: 14-25 yaş arasında yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları, sevgi evlerinde gençlere eğitim verilmiştir.

Destekleyenler