Duke Üniversitesi – Common Cents Lab İşbirliğinde Davranışsal Finans Projesi

Davranışsal Finans Projesi, Türkiye’nin de arasında bulunduğu üç ülkede düşük ve orta gelirli bireylerin kısa ve uzun vadeli tasarruflarının artması, borç ve alacaklarının doğru yönetilmesi, giderlerinin azaltılması, kazançlarının artması konularını hedefleyerek hayata geçirildi.

Duke Üniversitesi’nde Advanced Hindsight Merkezinde, düşük ve orta gelirli hanelerin finansal refahlarını artırmalarına yardımcı olmak için çalışmalar yapan ve test eden finansal bir araştırma laboratuvarı olan Common Cents Lab (CCL) ve Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) iş birliği ile Davranışsal Finans Projesi’ni Türkiye’de hayata geçirilmek için start verildi.

Projede olumlu finansal davranışların önündeki zorlukların belirlenmesinin ardından bireylerin doğru finansal kararlar vermesini hedefleyen davranışsal müdahaleler uygulanacak. Davranışsal müdahale ile düşük ve orta gelirli bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için davranış bilimi temelinde finansal ürün ve hizmetler tasarlanacak.

Projenin Türkiye ayağını yürüten FODER temsilcilerine, Duke Üniversitesi’ne bağlı Common Cents Lab tarafından bir ay süren “Eğitimci Eğitimi” verildi. Eğiticinin Eğitimini tamamlayan FODER Yönetim Kurulu üyeleri ve FODER ekibinden uzman danışmanlar, finansal hizmet sağlayıcıları belirleyerek davranışsal ekonomi alanında destek vermek amaçlı projeyi başlattı.

Destekleyenler

Etkinlikten Kareler