TURUNCU DAMLA EN İYİ KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ SEÇİLDİ

G20 YOLUNDA
2 June 2014
FİNANSAL ERİŞİM, FİNANSAL EĞİTİM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI YAYINLANDI
5 June 2014

ING Bank’ın 1. yaşını dolduran finansal okuryazarlık odaklı sosyal sorumluluk projesi “Turuncu Damla”; 13.Altın Pusula Ödülleri’nde Eğitim Kategorisi’nde 2013 yılının “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi” seçildi.
ING Bank 1. yaşını dolduran finansal okuryazarlık odaklı sosyal sorumluluk projesi “Turuncu Damla” ile, başarılı halkla ilişkiler çalışmalarını ödüllendirmek ve teşvik etmek amacıyla Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TUHİD) tarafından bu yıl 13.’sü düzenlenen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde eğitim kategorisine 12 proje arasından “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü”ne layık görüldü.
ING Bank Kurumsal İletişim Grup Müdürü Buket Okumuş: “Turuncu Damla, pek çok açıdan benzersiz bir proje”
ING BankKurumsal İletişim Grup Müdürü Buket Okumuş, “Modeli, uygulaması ve ölçümlemesi itibarıyla Türkiye’de ilkokul öğrencilerine yönelik tasarruf odaklı ilk ve tek finansal okuryazarlık eğitimi olan ‘Turuncu Damla’ sosyal sorumluluk projemizi 2013 yılı Nisan ayında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde başlattık. Turuncu Damla, ING Bank gönüllülerinin de desteğiyle 1 yılda 9 ilde, 123 okulda, 255 öğretmene ve 10700 öğrenciye ulaştı. Dünyada 8-10 yaş grubundaki çocuklara verilen ve etki analizi yapılan ilk finansal eğitim olma özelliği taşıyan Turuncu Damla Projemiz eğitim metodolojisi ile de bir ilk. Projemiz, 1 yıl gibi kısa sürede, gerek ING Grubu’ndan gerekse dünyanın saygın kurumlarından ödüle layık görüldü. Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin Altın Pusula ödülünü de almış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
Amerika’da da ödüle layık bulundu
ING Grubu’nun faaliyet gösterdiği 40 ülkede düzenlenen Tercih Edilen Banka Ödülleri’ne (Preferred Bank Awards) layık görülen Turuncu Damla, geçtiğimiz günlerde Amerikan Finansal Okuryazarlık Enstitüsü tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Finansal Okuryazarlıkta Mükemmeliyet Ödülleri’nde (EIFLE-Excellence in Financial LiteracyEducation), 17 kurum arasından “En İyi Kurum” ödülüne layık görüldü.
Turuncu Damla, ayrıca çocukların ve gençlerin finansal erişim ve eğitim vasıtasıyla bireysel yeteneklerini güçlendirmek ve finansal farkındalık kazandırmak amacıyla kurulan Uluslararası Çocuk ve Gençlik için Finans (Child andYouth Finance International/CYFI) Ödülleri’nde de finalist oldu.
Turuncu Damla Hakkında:
2013 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde, ING Bank, Koç Üniversitesi, REC ve PSI Danışmanlık’ın uzmanlıklarını birleştirdiği Turuncu Damla Programı kapsamında; başta İstanbul, Diyarbakır, Gaziantep ve Kahramanmaraş merkez proje illeri olmak üzere 105 devlet okulunun 3. ve 4. sınıflarında öğrenim görmekte olan 9000 öğrenciye, 255 öğretmenaracılığıyla, 8 hafta boyunca tasarruf odaklı finansal okuryazarlık eğitimleri verildi. Ayrıca ING Bank çalışanlarının gönüllülük faaliyetleri kapsamındaki destekleri ile Turuncu Damla programı toplamda 9 ilde 123 devlet okuluna ve 10,700 çocuğa ulaşmış oldu.
İlk dönem verileri Paris’te gerçekleşen ve uluslararası birçok otoritenin katıldığı OECD Konferansında temsil edilen Turuncu Damla Projesi bugüne kadar, ING Grubu’nun faaliyet gösterdiği 40 ülkede düzenlenen Tercih Edilen Banka Ödülleri’nde (Preferred Bank Awards), Amerikan Finansal Okuryazarlık Enstitüsü tarafından 2014 yılında 8’incisi sekizincisi düzenlenen Finansal Okuryazarlıkta Mükemmeliyet Ödülleri’nde (EIFLE-Excellence in Financial LiteracyEducation), “En İyi Kurum” ödülünü kazandı. Turuncu Damla, Uluslararası Çocuk ve Gençlik için Finans (Child andYouth Finance International/CYFI) Ödülleri’nde de finalist oldu. turuncudamla.com