Tasarruf Odaklı Finansal Okuryazarlık Programı Turuncu Damla 3 Yaşında !

Yatırım Yapmanıza Engel 3 Önyargı
30 March 2016
Birikim Yapmanın Kolay Yolları
11 April 2016

2013 yılı Nisan ayından beri yürütülen Turuncu Damla programı çocuklarda sabır, azim ve öz denetim yetilerini temel alarak tasarruf alışkanlıklarının geliştirilmesini hedefliyor. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde , ING Bank’ın Koç Üniversitesi ve REC Türkiye (bölgesel çevre merkezi) ile yürüttüğü proje, İlkokul 3 ve 4. Sınıflarda 16 haftalık bir program olarak tasarlandı.  Dünyada özgün ve bilimsel bir çalışma olarak sayılı programlar arasına giren Turuncu Damla 7 ilde, 198 okulda, 618 öğretmen aracılığıyla 23.500 çocuğa ulaştı.
Turuncu Damla kapsamında yapılan ve sonuçları dünya çapında itibarlı uluslararası otoritelere sunulan ölçümleme ve analiz sonuçları ise programın hedeflerine ulaştığını gösteriyor:

  • Eğitim alan öğrenciler, eğitim almayan öğrencilere göre, 1 yıl sonra %28 – %32 oranında daha az tüketim yapıyorlar
  • Öz denetim problemi yaşayan, yani planlarına sadık kalamayan, otokontrolü zayıf olan çocuklar arasında eğitim alanlar, almayanlara göre %50 daha sabırlı bir tutum sergiliyor
  • Eğitim alan öğrencilerin düşük davranış notu alma oranı, eğitim almayanlara göre %9 daha az. Turuncu Damla programının disipline de olumlu katkıları olduğunu böylece kanıtlandı.

Eğitim alan öğrencilerin sene sonundaki matematik notlarının en yüksek dilimde (80 ve üzeri) olma sıklığı, eğitim almayan öğrencilere göre %11 daha fazla. Gelişim zihniyeti eğitimlerinin, ders notuna pozitif etkisi olduğu kanıtlandı. 
2012-2013 bahar döneminde başlayan Turuncu Damla’ya 2014-2015 eğitim dönemiyle birlikte 7 ildeki toplam 198 Okul, 618 öğretmen ve 23.500’e yakın öğrenci katıldı.
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Çocuk ve Gençlik Finans Kurumu (CYFI) gibi uluslararası platformlarda temsil edilen Turuncu Damla’nın şimdiden 5 ödülü var:
1.ING Grubu’nun faaliyet gösterdiği 40 ülkede düzenlenen “Tercih Edilen Banka Ödülleri”ne layık görüldü.
2. Amerikan Finansal Okuryazarlık Enstitüsü tarafından verilen “Finansal Okuryazarlıkta Mükemmeliyet Ödülü”nün sahibi oldu.
3. Uluslararası “Çocuklar ve Gençlik için Finans Ödülleri”nde finalist oldu.
4. 13. Altın Pusula Ödülleri’nin Eğitim Kategorisi’nde “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi” seçildi.
5. Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde, “Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi” kategorisinde Gümüş Ödül kazandı.
Turuncu Damla projesi hakkında detaylara www.turuncudamla.com  internet sitesinden ulaşabilirsiniz.