Oyun Oynamayı Seviyor Musunuz?

Modern Toplumda Finansal Özgürlük Hakkındaki Gerçekler
19 February 2016
Tüketici Özel Ödülü Para Durumu'na
22 March 2016

Oyun oynamayı kaç yaşında olursak olalım seviyoruz. Oyun oynarken stresimizi, gerginliğimizi atıyor, kısa bir süre için de olsa sorumluluklarımızı bir yana bırakıyoruz. Zaten özellikle takım oyunları kişisel gelişim için önemli bir yer tutuyor. Birlikte çalışma, birlikte başarma, liderlik, kriz ve stres yönetimi gibi beceriler oynanan oyunlarla gelişiyor.
indir
Monopoly , 1929’da Charles Darrow tarafından bulunan bir oyun. Oyununun emlakçılık, elektronik bankacılık gibi türleri var. Zarla oynanan bu oyunda, (emlakçılıkta) oyuncuların amacı  mümkün olduğunca çok emlak satın alarak diğer oyuncuları iflasa sürüklemek. Oyuncular zar atarak karelerde ilerleyerek döngüyü tamamlarlar, ancak bu sırada kiralama, satın alma, inşa etme ve ticaretin içinde bulunduğu ekonomik aktivitelerle birlikte ekonomik anlamda en zengin olmaya çalışırlar. Zaten birçoğumuz merak edip bu oyunu oynamışızdır. Sevip sevmeme ise sizin finansal yetilerinize bağlı.
Monopoly kişilerin ticari yeteneklerini gösterdikleri bir oyun. İşin içinde biraz şans var tabi ki. Ama yapacağınız yatırımı ve diğer tüm emlakçılık işlemlerini planlı yapmalı, ileriye dönük düşünmelisiniz. Nerelerde binalar yapacağınızı belirlemeli, lokasyon olarak nerelerin gelişeceğini bilmeli ve bu yönde bir çalışma yürütmelisiniz.
Bizler oyun olan monopolyden bahsederken bir de gerçek hayatta monopoly yi yaşayanlar var. Emlak benden sorulur, gelişmekte olan yerlerin kokusunu alırım, arsa alır satar bundan kar sağlarım diyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla.
Ciddi anlamda aktif olan bu emlakseverler, yaptıkları işten heyecan duyan ve girişim halinde olan kişiler oluyorlar. Para yönetimi yapabilen ve gayrimenkul üzerinden gelir sağlayan monopoly ciler, oyunda karşılaştığımız her türlü zorlukla da karşılaşabiliyorlar. Onları bu alanda başarılı en önemli faktör piyasadan anlamaları ve sürekli iş peşinde olmalı.
Monopoly oyunu, sizleri finansal açıdan geliştirecek bir oyundur. Hangi durumlarda kar/zarar içine gireceğinizi oyun oynarken görebilirsiniz. Ne kadar ileriyi görebildiğinizi, kararlarınızı neye göre verdiğinizi, birikiminizi yönetip yönetemediğinizi ve finansal risk analizi yapıp yapamadığınızı anlayabilirsiniz. Eğer, bu konuya biraz ilgi ve merakınız varsa, kendinize en uygun yatırım aracı olarak gayrimenkul alım satımını buluyorsanız, belki de sınırlarınızı genişletmenin, gerçek oyuna dönmenin zamanı gelmiştir?