Ing Bank Tasarruf Eğilimleri Araştırmasının 2015 İlk Çeyreği AçıklandI

Türkiye Finansal Hizmetlere Erişim ve Kullanım Konusunda Gelişmekte Olan Ülkeler Arasında 6. Sırada Yer Aldı
28 August 2015
3 Kumbara İle Nevşehir'de Eğlenceli Bir Panayır Coşkusu Gerçekleştirildi
25 May 2015

Ing Bank tarafından  her yıl periyotlar halinde sunulan , Türkiyede tasarruf eğilimi ve tasarruf düzeni hakkında bilgi edinmek amaçlı yapılan ‘ Tasarruf Eğilimleri ‘ araştırması 2015 1. Çeyrek Karşılaştırmalı Sonuçları yayımlandı.
2012 yılından itibaren her yıl 3 aylık periyotlarla 4 çeyrek şeklinde açıklanan araştırmalar , ülkemizdeki ‘ortalama bireylerin’ tasarruf yapması veya yapmaması hakkındaki nedenleri , tasarrufa olan eğilimleri ve tasarrufta hangi yolları kullandıklarını inceleyip istatistiksel veriler halinde sunar.
 
Adsız
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yukarıdaki tabloya baktığımızda;

  • Kentli 18 yaş üstü nüfus içinde tasarruf sahiplerinin oranının %13,2 olduğu görülmekte ve bireylerde tasarruf sahipliği bir önceki döneme göre 2 puanlık bir artış göstermektedir. Ancak bir önceki yılın aynı döneminin altında kalmaktadır.

 
Bireylerin tasarruf yapamama nedenleri başlıca maddeler olarak ;
 
capture-20150708-154928
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bunların yanı sıra yapılan araştırmalarda çocuklu bireylerin tasarruf yapma oranlarının çocuğu olmayanlara göre daha düşük olduğu belirtilmiştir.
Bireylerin tasarruf yapma sebepleri başlıca ;

  • Geleceğe Yatırım
  • Çocuklarını ve Ailelerini güvence altına almak
  • Maddi durumu düzene sokmak

 
Bireylerin tasarruf yaparken başvurduğu yollardan en çok tercih edilenler  ise ;

  • Altın , Yastık altı ( TL + Döviz )
  • TL vadeli hesap
  • Bireysel emeklilik fonu

Şeklinde olup , belirtilen tercihler içerisinde geçen senelerde ilk sırada yer alan ‘Altın ve Yastık altı’ yöntemi bu sene düşmüş onun yerini ise TL vadeli hesap almıştır.
Ing Bank’ın düzenleyip sunduğu 2015 Tasarruf Eğilimleri Araştırması  1. Çeyrek Karşılaştırmalı Sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.