3 KUMBARA TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDA FİNANSAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ VERMEYİ SÜRDÜRÜYOR

DERNEĞİMİZ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI 13 NİSAN 2015 TARİHİNDE YAPILACAKTIR
1 April 2015
DERNEĞİMİZ 2015 OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
15 April 2015

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı, Para Durumu, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin (FODER) katkılarıyla yürütülen “3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı”, 2015- 2016 öğretim yılında da Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilere eğitim vermeyi sürdürüyor.
3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı; ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin harçlıklarını yönetebilmeleri için bilinç oluşturarak, paranın amaç değil araç olduğunu öğretmektedir. Öğrencilerin hedeflerini plana dönüştürebilmeleri, istek, ihtiyaç, birikim, tasarruf, gelir, gider ve paylaşım gibi kavramları öğrenmeleri ve bütçe yapabilmelerini amaçlamaktadır. “Kumbara demek bir amaç doğrultusunda para biriktirilen yer demektir.” Bu düşünceden hareketle çocukların harçlığını yönetebilmesi ve para konusunda doğru alışkanlıklar edinebilmeleri için; Birikim, Paylaşım ve Harcama kumbaralarıyla Türkiye‘de yeni bir uygulama başlatılmıştır.
Çocuklar farklı eğitim modelleri gördükçe mutlu oluyor, öğrenme istekleri daha da artıyor ve onlara ders sonunda hediye edilen kumbaralar da (3 Kumbara) bu amaca hizmet ediyor. Kumbaraları kendileri uğraşarak yaparken “Evet ben bir bireyim, hayal ederim, hayallerimi emekle, sabırla, gerçeğe dönüştürürüm” duygusunu da hissediyorlar.
“Çocuklarımız 3 Kumbara ile geleceğe şimdiden gülümsesin” diyerek yola çıkan 3 Kumbara ekibi çocukları finansal konularda bilinçlendirip, hayatlarında bir iz bırakmak istiyor. İşte tam da bu yüzden sadece “para” demiyor, “Hayallerini hedefe dönüştürerek biriktir, paylaş ve harca” diyorlar.