Yönetim Kurulu

Başkanı'ndan Mesaj

"Bireylerin ekonomik ve sosyal refahının yükseldiği, umut ve güvenle baktıkları bir geleceği kamu, akademi ve sivil toplum ile birlikte inşa etmek için her kesimle çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye’de finansal okuryazarlığı ve finansal refahı geliştirme çabalarımıza devam edeceğiz."

Yönetim Kurulu Başkanı'ndan Mesaj


Değerli üyelerimiz, paydaşlarımız ve gönüllülerimiz;

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’mizin bugünlere gelmesinde emeği geçen gönüllülerimiz, ekibimiz, bireysel ve kurumsal üyelerimizle birlikte geçtiğimiz yıl derneğimizin 10. yılını kutladık. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

FODER olarak kurulduğumuz günden bu yana amacımız, finansal okuryazar bir Türkiye için ekosistem oluşturmak. Bu amaç doğrultusunda eğitim faaliyetleri, etkinlikler ve projeler gerçekleştiriyoruz.

10 yıl içerisinde finansal okuryazarlık ekosistemine katkı adına;

 • Düzenli kamuoyu araştırmalarıyla Türkiye’nin finansal okuryazarlık tablosunu çıkardık ve çalışmalarımızı bu bilimsel temel üzerinden inşa ettik.
 • Başta kadınlar, çocuklar,gençler olmak üzere yüz yüze ve çevrim içi eğitimler aracılığıyla bireylerin tasarruf, bütçe, finansal planlama ve benzeri konularda bilgilerini, becerilerini geliştirmelerine katkı sunduk.
 • Finans alanında davranışsal değişikliği önemseyerek uluslararası projelere ortak olduk. Derneğimizin ve ülkemizin adını gururla taşıdık.
 • Ülkemizde bilgi eksikliği ya da yanlış bilgi dolayısıyla çekimser kalınan yararlı finansal ürünler (sigorta, bireysel emeklilik sistemi vb.) hakkında aydınlatıcı içeriklerle, farkındalık arttırıcı öneriler ve etkinliklerimizle sosyal medyadaki etki alanını genişlettik.
 • Kamu kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum iş birliğini tüm çalışmalarımızda strateji olarak benimsedik.
 • Finansal okuryazarlığın eğitim müfredatına alınması için çalışmalarımızı sürdürdük.
 • Sürdürülebilir kalkınma amaçlarını göz önünde bulundurarak toplumun her kesimi için eğitimde fırsat eşitliği ve finansal eğitime erişim çağrısında bulunanlar arasında olduk.

 • Tüm bu çalışmaları sizlerin desteği ve ilgisi sayesinde gerçekleştirdik. Çalışmalarımızı sürdürülebilir kılmanın yanında bizi bekleyen yeni dönemde büyük ve kitlesel bir hızla değişen dünyamızın ihtiyaçlarına uygun projeler geliştirmeyi hedefliyoruz.

  Eğitimde fırsat eşitliğini benimseyen bizler bugüne kadar kadınlara, çocuklara, gençlere, kamu personellerine, binlerce özel sektör çalışanına yüz yüze eğitimler vererek sahada faaliyet gösterdik. Tüm bu birikim ve deneyimle yeni hedefimiz bireylerin her an her yerde ulaşabileceği, kendilerini test edebileceği eğitim içeriklerini çevrim içi olarak sunmak. Hedef gruplar için oluşturulmuş özel içerikler sayesinde finansal okuryazarlığı herkes için erişilebilir ve anlaşılır kılmak.

  Yeni dönemde toplumsal fayda ve değer yaratmak için değişime olan inancımızla hep birlikte ilerliyoruz. Bireylerin ekonomik ve sosyal refahının yükseldiği, umut ve güvenle baktıkları bir geleceği kamu, akademi ve sivil toplum ile birlikte inşa etmek için her kesimle çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye’de finansal okuryazarlığı ve finansal refahı geliştirme çabalarımıza devam edeceğiz.

  Zekeriya Öztürk
  FODER Yönetim Kurulu Başkanı