Basit Tasarruf Yöntemleri

FODER , Rotaryday İstanbul Kapsamında Finansal Okuryazarlık Seminerleri, Ekim 2014
17 Ekim 2014
Kredi Kartı Nasıl Daha Verimli Kullanılır?
11 Şubat 2016

Tasarruf yapmanın ilk ve en basit kuralı kazancınız ne olursa olsun, bütçe yapmaktır. Bütçe yapmak gelirinizi ve giderinizi görmenizi sağlar. Hiç aklınıza gelmeyecek ufak harcamaların bile ay içinde birikerek nasıl büyük hale geldiğini görmenize yardımcı olur. Bu süreçte tabi ki çok profesyonel bir bütçe hazırlamanız mümkün değil. Ancak harcamalarınızı ve gelirlerinizi gösteren basit bir liste sizin için işleri daha kolay hale getirecektir.
indir
Bütçe hazırladıktan sonra yaptığınız gereksiz harcamaları tamamen durdurmak ya da yönetebilmek daha kolay olacaktır. Harcama yaptığınız kalemleri, önemli, çok önemli, önemsiz diye üç gruba ayırabilirsiniz. Öncelikli ve önemli olanlar sizin olmazsa olmaz harcamalarınızdır. Bu zaruri harcamaları yaparken nasıl uygun hale getirebileceğinizi planlayabilirsiniz. Özellikle gerekli olan gıda alışverişini yaparken mutlaka elinizde liste olmalı ve listenin dışına çıkmamalısınız. Faturalar da ise hayat kalitenizi düşürmeden tasarruf yapabilirsiniz. Özellikle doğalgaz faturaları için ısı yalıtımı yapmak, odayı nemli tutmak, termostatik vana kullanmak, kombinin ve kazanın bakımını ihmal etmemek, radyatörlerin arkasına ısıtıcı levhalar koymak, radyatörlerin önünü mobilya, saksı ve eşyalarla kapatmamak çok önemli. Elektrik faturaları için kompakt floresan lamba kullanmak, kullanılmayan ışıkları kapatmak, lambaların tozunu almak, kullanılmayan şarj aleti gibi ürünleri prizde bırakmamak, elektronik cihazları uyku modunda bırakmak yerine tamamen kapatmak gibi benzer yöntemler tasarruf sağlayacaktır.
Çamaşır makinelerinde, çok sıcak su yerine ılık su ile yıkama yapabilirsiniz. Makineyi tam dolmadan çalıştırmamalı, çamaşırlar çok kirli değilse ön yıkama yapmamalısınız. Çamaşır deterjanı ek olarak doğal ürünler kullanarak deterjan ücretinden de tasarruf edebilirsiniz.
dogalgaz_tasarrufu
Deterjan, makarna, bakliyat, kişisel bakım ürünleri gibi alacaklarınızı aylık olarak toptan alabilir, büyük marketlerin indirim günlerini değerlendirebilirsiniz. Haftalık sebze meyve alışverişleriniz için semt pazarları oldukça uygun, üstelik ürünler taze geliyor.
Giyim alışverişi yaparken mutlaka önceden liste yapmak gerekiyor. Moda diye hiç giymeyeceğimiz ürünleri almak ya da fiyatını uygun bulduğumuz için kullanmayacağımız kıyafetleri almak pek akıllıca bir tercih olmaz. Markaların indirim günlerini ve seri sonlarını, outlet mağazalarını da takip edebilirsiniz.
Su tasarrufu için, eğer bulaşıklarınızı elde yıkamak zorundaysanız, mutfakta sürekli akan suyun altında bulaşık yıkamayın, meyve ve sebzeleri yıkarken de suyu sürekli açık tutmamanızda fayda var. Diş fırçalarken, traş olurken suyu kapatabilirsiniz. Daha kısa sürede duş almaya alışmak ise hem faturalarınızda tasarruf sağlar hem de küresel anlamda susuzlukla mücadele konusunda siz de bir katkı sağlamış olursunuz.
Eğlence konusunda ise uygun tatil olanaklarını değerlendirebilirsiniz. Özellikle fırsat sitelerinden tatil kuponları ve indirimli bilet bulabilmek mümkün. Belirli bir tarihte tatil yapacaksanız ve gideceğiniz yere karar vermişseniz biletini olabildiğince erken bir tarihte satın almanızda fayda var. Bilet satın alırken mutlaka firmalar arasında karşılaştırma yapılmalı.
Tasarruf yapmak sizleri yaşamdan geri bırakmak anlamına gelmiyor. Tam tersi daha konforlu bir hayat sürmek, risklere karşı hazırlıklı olabilmek için paranızı yönetebilmeniz anlamına geliyor. Tasarruf yaparak elinizde kalan parayı, doğru yatırım kanallarına yönlendirerek kazancınızı katlayabilir, hayallerinizi ertelemeye son verebilirsiniz!